צוואה אשר נרשמה תחת השפעה בלתי הוגנת

סעיף 30 לחוק הירושה התשכ"ה -1965 קובע:

א. הוראת צוואה שנעשתה מחמת אונס, איום השפעה בלתי הוגנת תחבולה או תרמית – בטלה.

סעיף 30 לחוק הירושה עוסק בנסיבות בהן הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המצווה.

אם כאשר מופעל לחץ חיצוני ולא הוגן כלפי המצווה

אך לא תמיד יוכל להבחין בכך המצווה סעיף 30 (א) מתייחס למצבים בהם קבע המחוקק כי צוואה שנערכה אינה משקפת את רצונו של המצווה ועל כן היא בטלה.

לדוגמא כאשר אדם נמצא במצב תשוש ותלוי באדם שלא בהכרח ביקש לעצמו את חברתו אך ידוע לו כי אם לא יצווה את רכושו לאותו אדם לא יטרח אותו אדם עבורו ולא יטפל בו כראוי.

צוואה שנעשתה מחמת השפעה בלתי הוגנת אלא הרעות שהמחוקק ציווה בסעיף 30 לחוק הירושה כי אם נעשתה צוואה מחמת אחד מהם – דינה להתבטל.

אך יחד עם זאת, לא כל השפעה מביאה לידי ביטולה של צוואה על ההשפעה להיות בלתי הוגנת עד כדי ניצול תלותו, חולשתו וחוסר יכולתו של המצווה לשם עשיית צוואה לטובת הנהנה.

המחוקק לא יפסול צוואה שנעשתה כתוצאה מהשפעה, או שכנוע שנעשו ברוח טובה ובנימוס וללא לחץ או איומים על המצווה בהם אין כל פסול ומשום כך, לא תיפסל צוואה שנעשתה ברוח של בקשה מנומסת מצד הנהנה.

השפעה בלתי הוגנת יכולה להיות כפיה פיזית או השפעה בלתי הוגנת באמצעות דיבורים שניהם לצורך העניין יחשבו השפעה בלתי הוגנת כלפי המצווה.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ביטול צוואה

כיצד יכול מצווה לבטל צוואתו? סעיף 36 לחוק הירושה קובע: (א) "המצווה רשאי לבטל את צוואתו, אם על ידי ביטול במפורש באחת הצורות לעשיית צוואה, ואם על ידי השמדת הצוואה; השמיד המצווה את הצוואה, חזקה עליו שהתכ

צוואה הדדית

צוואה הדדית מהי: צוואה הדדית הינה מסמך הנערך בין בני זוג בעודם בחיים במטרה להגן עליהם מפני מצב בו כאשר חו"ח אחד מהם ילך לעולמו ראשון ימצא עצמו האחר נאלץ לחלוק את ביתו, הונו ורכושו עם יורשים נוספים לר

זיקת הנאה מכח שנים במקרקעין

פסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בעניין זיקת הנאה מכח שנים במקרקעין ביום 22.12.2015 בבית המשפט המחוזי בתל אביב ה.פ. 4493-03-14 הסיפור על קצה המזלג: הסכסוך התגלע על שביל מעבר בבעלות הנתבעים ; לפני כארבע